Zaštita od zračenja u ordinaciji dentalne medicine
Dijagnostika
Preduvjet kvalitetnog liječenja je povjerenje koje doktor pravilnom komunikacijom ostvaruje s pacijentom. To je posebno izraženo kod stomatologa gdje se u nedostatku pravilne komunikacije u ambulanti često mogu propustiti važne stvari. Samim time stomatolog nema osnove obaviti dobru dijagnostiku. Međutim, dijagnostika je puno kompleksnija no što se čini.
Kliničkim pregledom u stomatološkoj ambulanti stomatolog može vidjeti samo ono što je vidljivo golim okom, ali za cjelovit pregled liječniku su neophodne panoramske rendgenske snimke i drugi suvremeni slikovni postupci.
Pacijenti se često pitaju koliko je jako zračenje kod snimanja zubi, te koliko je time zubni rendgen opasan. Ono što im možemo odgovoriti je da postoje zakonski zahtjevi koji moraju biti ispunjeni kada se radi o takvim ionizirajućim zračenjima, a oni uključuju i obvezu vođenja dokumentacije i održavanja uređaja – navodi dr.med.dent. Danijela Hajdinjak Prihić iz Dentalnog studija Ladental.
Ljudski organizam tijekom svog života je u svakom trenutku izložen ionizirajućem zračenju. Najveći udio ozračivanja dolazi od prirodnih izvora zračenja u koje ubrajam kozmičko zračenje, zračenje iz tla i zidova, te zračenje u samom ljudskom tijelu. Godišnje ekvivalentne doze od prirodnog zračenja ovise o lokaciji i tipične vrijednosti su između 1 mSv i 15 mSv. Manji dio ozračivanja dolazi od umjetnih izvora zračenja koji su nastali ljudskim djelovanjem. To su ozračivanje u medicini, ozračivanje nuklearnim oružjem i ozračivanje zbog nesreća na nuklearnim postrojenjima. Prosječna godišnja doza od umjetnog zračenja iznosi tipično 0,6 mSv.
Sve generacije živih bića bile su i bit će izložene ionizirajućem zračenju. Sve do otkrića radioaktivnosti čovjek nije bio svjestan da je ionizirajuće zračenje dio njega i njegove okoline.